časosběr  obsah   rejstřík


Atlas mraků
V příběhu jídlonošky David Mitchell naznačuje možné vyústění masného průmyslu.

„Jídlonoška“ je servírka v rychlém občerstvení. Nevolnice pro 12letou službu. Kolem krku má obojek, kterým ji majitel občerstvení může kdykoli pomocí dálkového ovládání beztrestně usmrtit, nejčastěji, pokusí-li se o útěk či se vzepře jemu nebo dotěrným zákazníkům. Vyživovat se nemůže jinak, než jen cucáním bílkovinového koktejlu, zvaného Mýdlo. Z čeho se Mýdlo vyrábí, zjistí jedna z jídlonošek, Sunmi, poté, co je unesena-zachráněna povstalci.

Na horním snímku Sunmi (se svým zachráncem, Hae-Ju, který ji na místo přivedl) vidí, že jídlonošky po 12 letech služby nečeká svoboda, nýbrž toto:

Úryvek z knihy Davida Mitchella „Atlas mraků“ (strana 339, Mladá fronta, Praha 2012), v němž Sunmi popisuje, co viděla: Pod námi se otevřela výrobní linka jatek, na níž pracovaly postavy ohánějící se nůžkami, pilami a nástroji, jejichž názvy neznám... všechny od hlavy k patě prosáklé krví. Bylo to jako sadistická představa pekla. Ti ďáblové tam dole odstřihávali obojky, stahovali šaty, holili chloupky, stahovali kůži, odsekávali paže a nohy, odřezávali maso, vybírali orgány... Trubky odsávaly krev... byl tam přímo šílený rámus.

Kniha v e-shopu Mladé fronty.

Fotografie pocházejí ze stejnojmenného filmu (od Warner Bros. Entertainment Inc.).